חדשות

שיקום כוח ההרתעה

ברק בן עמוס ל שבט התשס"ג 02/02/2003 15:51

התנהגותה של מדינת ישראל בהבטים מדיניים- ביטחוניים היא שורה אין סופית של החלטות ומעשים שהתקבלו ככל הנראה תחת מחנה משותף אחד: איך אפשר, באופן היעיל ביותר, להרוס, לצמצם ולאפס את אמינותה ויכולת הרתעתה מול אויביה.
רשימת הטעויות הגורליות וההחלטות המוטעות ידועה פחות או יותר ברבים ודי אם נזכיר את חוסר תגובתנו לירי טילי הסקאד במלחמת המפרץ הראשונה, את ניהול המו"מ הבזוי על גילגוליו השונים מול ראשי המאפיה של אש"ף, התבטלותנו המבישה ביחסי החוץ עם מדינות העולם וכמובן גולת הכותרת היא בריחת צה"ל מדרום לבנון תחת אש החיזבאלה. אחרי 55 שנות עצמאות, מאמץ משותף ואדיר של מיליונים, אחרי שהענקנו לעצמנו את תואר המעצמה האזורית ואין ספור הכרזות חגיגיות של אוסף שלם של שרי ביטחון ורמטכ"לים שצה"ל חזק יותר מכל שילוב אפשרי של צבאות ערב - אחרי שהתנחמנו בכך שלצד הכשלונות הצורבים בתחומי חברה, תרבות, כלכלה וכו' לפחות מבחינה ביטחונית הצלחנו לבנות כח מגן ראוי - אחרי כל האשליות הנחמדות האלה מתברר להפתעתנו שמעבר לגבולנו הצפוני באזור שפינינו מתוך שיקולים פוליטיים קצרי טווח של ראש ממשלה קיברנטי, כן בשטח זה חי, קיים ופורח אירגון קיקיוני של מרצחים מוסלמיים פנאטיים שהצליחו להגיע למאזן אימה עם מדינת ישראל.
בשלב זה אפשר להשאיר את ניתוח המהלכים השגויים ביחסנו עם לבנון ותושביו לדורות הבאים של היסטוריונים ולהתרכז בעשייה מיידית במטרה לתקן את המצב הבלתי נסבל. הרבה מעבר לשיקולי ביטחון נטו, מדובר בהזדמנות, אולי האחרונה, לשקם את תדמיתנו בעולם אכזרי זה של המזרח התיכון, לבנות מחדש את כח הרתעתנו האיסטרטגי ולמנוע את התנפלותם הפראית של קואליציית אויבנו באם לא נפעל כך.
הטיפול בחיזבאלה חייב להיות תקיף, שורשי וכולל. מדובר בארגון טרור שמצהיר באופן גלוי שמטרתו להשמיד את המדינה היהודית ועושה ככל יכולתו להצליח בכך. ללא כל קשר עם הצלחתם או כשלונם בתוכניתם השטנית, עצם המשך קיומם מהווה גורם מתסיס נגדנו בקרב המוני הערבים והמוסלמים שבמרחב ומונע כל סיכוי להגיע לא רק להסדרי שלום, כי אם אף להסכמי שביתות נשק ואי לוחמה מתקבלים על הדעת.
אחרי שאנשי החיזבאלה בחרו ביוזמתם בדרך של מלחמת חורמה והשמדה נגד מדינת ישראל - התשובה הנכונה היחידה היא מחיקתם הפיזית והמוחלטת. זה צריך להיות מקרה קלאסי של יראו ויראו. באם נפעל בתבונה נחסוך קורבנות רבים מאד לא רק בקירבנו אלא גם בצד אויבים פוטנציאליים. לפני, תוך כדי או אחרי ההתקפה האמריקאית מול עיראק, ללא התחשבות באינטרסים של מדינות זרות (כולל ידידות ובנות ברית) תוך התעלמות מוחלטת מדעת הקהל העולמית שממילא עוינת ואנטישמית - חייבים להשמיד את החיזבאלה. הכוונה לא לפעולות ראווה מגוחכות של תפיסת שטחים לזמן מוגבל תוך מתן אפשרות לכל הרוצחים לברוח ולשוב כעבור זעם - אלא פעולה מתוכננת היטב, של כיתור כל יחידות הרצח של ארגון פשע זה והוצאתם להורג.
באם לא נעשה זאת בעתיד הקרוב ביותר נצטרך בכל מקרה לפעול בדרך זאת אך אז המחיר יהיה כפול ומכופל וסביר שנהיה נאלצים לבצע את חובתנו בשלבים ולעבור גהינום של מלחמה ארוכת ימים ויקרה בקורבנות.
במקום להתעסק בהפחדת הציבור בתסריטי אימים שמשרתים רק מטרות פוליטיות, במקום להתבזות
במלחמות אחים מכוערות - זה הרגע לעשות את המוטל עלינו - לחסל את ארגון המרצחים של החיזבלאה.


קישורים נוספים:

 • אופק
 • שלח לחבר

  שלח כתבה לחבר

  הערות:

  שלח ל - e-mail:

  שם השולח:

  e-mail השולח:

  הוספת תגובה

  כותרת:

  שם:

  אימייל

  מגורים:

  שים לב!

  מערכת Yeshanews שומרת לעצמה את הזכות שלא לפרסם תגובות שאינן ראויות לפרסום.

  אין תגובות לכתבה
   

  פרסומת