חדשות

המיתון - בוננזה למיליונרים

אביעד ויסולי כ"א אדר התשס"ג 23/02/2003 15:31

ראש הממשלה, אריאל שרון, שר האוצר סילבן שלום, יעקב פרנקל ויעקב נאמן, כולם מולטי-מיליונרים, לא מרגישים את המיתון. לא מרגישים אמרנו? הם וחבריהם מרויחים ממנו הון עתק. המיתון מכה קשות בעשירונים התחתונים, מחסל את העסקים הקטנים ומאבד את פרנסתם של עשרות אלפים עובדים. המיליונרים והמיליארדרים לא רק שאינם נפגעים מהמיתון, אלא הם גם נהנים ממנו בגדול.


העשירון העליון העביר, שלא לומר הבריח, בשנים האחרונות את כספו לחו"ל. 95 מיליארד ש"ח מוחזקים על ידו בחו"ל – סכום בלתי נתפס. זוהי הנדוניה של פרנקל למריל לינץ' ולבתי ההשקעות בעולם. כסף אשר יצא מהמערכת הבנקאית בארץ, מהעתודות להשקעה ומביקורת מס הכנסה. אם האוצר היה גובה מסכום זה מקדמה של, נניח, 15% שהם 14 מיליארד ש"ח, היינו סוגרים באחת את כל ה"חור" בתקציב. בתור בונוס היה חלק גדול מהכסף חוזר לישראל ומשמש עתודה להשקעות ולאשראי לו נזקק המשק כאויר לנשימה.


שלא תחשבו לרגע שהמצאתי משהו חדש. מס ההכנסה האמריקאי גובה מכל מוכר נדל"ן תושב חוץ מקדמה של 15% מסכום המכירה, מקדמה על חשבון הצהרת מס. מחלק גדול מהעברות של כספי השקעה מארה"ב החוצה נגבית מקדמה של 20%. מדוע לא יעלה על דעת שרון וסילבן שלום צעד כזה? כי הוא יפגע בהם ובחבריהם.


בוננזה נוספת של המיתון לאנשי המאיונים העליונים היא הריבית הגבוהה שסידר להם בנק ישראל. היכן בעולם ניתן לקבל 12% ריבית בערבות ממשלתית באינפלציה כמעט אפסית? רק בישראל. הריבית הרצחנית היא הסרטן של העסקים הקטנים. היא אוכלת אותם מבפנים לאט לאט עד שהם נשברים ונופלים. היא גם עושקת את השכירים. השיטה בה הבנקים קובעים לעצמם את מסגרות האשראי שהם מעניקים לאזרח בריבית מטורפת, חולבת מיליארדים ממקבלי המשכורות הנמוכות החיים על האוברדרפט. לאן הולך הכסף? לממן את ההפסדים של הבנקים מהעיסקאות עם"נזקקים" כגון זאבי, פלד גבעוני, הבנק לפיתוח התעשיה, כור, כלל וברוני ההיי – טק.


טריק נוסף של המאיון העליון, הוא פתיחת עשרות אלפי "חברות ניהול" כדי להתחמק מתשלומי מס הכנסה וביטוח לאומי. מדוע האוצר לא סוגר את הבור הזה ממנו בורחים מיליארדי ש"ח מתשלומי מסים, על ידי תקנה פשוטה שכל העברה ל"חברת ניהול" תמוסה בדיוק כמו שכר? פשוט מאד, משום שאז הם יפגעו במאיון העליון, מחמל נפשם.


מעל ומעבר לכל, עומד מכרה הזהב של שועי הארץ - העובדים הזרים. אותו צבא העבדים המשרת את עשירי כפר שמריהו, סביון, רחביה ורמת אביב ג', בעלות שהיא פחות מחצי מעלות עובד ישראלי. העובדים הזרים משרתים את החקלאות של שרון, את מפעלי התעשיה ובתי הדפוס של אימפריית מוזס - שלום ואת לקוחותיו הנאמנים של נאמן. הם הרגו את שוק התעסוקה לעשירונים הנמוכים, הורידו את מחיר העבודה וביטלו את הצורך לשלם הטבות סוציאליות.


שרון, בתרגיל של "כאילו" הקים את משטרת ההגירה שתרדוף אחרי הפועלים המסכנים ותגרש אותם. רדיפת הפועלים הזרים פוגעת קשות ביחסי החוץ של ישראל עם סין, רומניה, תאילנד ומדינות רבות אחרות בהן מתפרסמים סיפורי הזוועה על ניצול, כליאה וגירוש. מי נהנה מכך? קבלני כוח האדם, שעושים מאות מליוני ש"ח בשנה מהבאת פועלים חדשים, "בשר טרי". הממשלה יכלה לחסל את מכת הפועלים הזרים באמצעות העלאת מחיר העסקתם: ע"י אגרות, דמי רשיון, ניכוי מסים ממשכורתם וביטול שיטת חברות כ"א. ואולם רעיון הפיכת העסקת פועלים זרים לבלתי כדאית, לא יעלה על דעת שרון את שלום את פרנקל-נאמן בע"מ.


אין דוגמא יותר מובהקת להתעשרות המאיון העליון במיתון מאותם ארבע מיליון ש"ח שהרויחו שרון ובניו בעשרה חודשים, אותו סכום ש"סגר" את ההלואה של שרון לבנק. ארבע מיליון ש"ח – אחרי תשלום מס הכנסה, הווי אומר כעשרה מיליון ש"ח של רווחים שמנים תוך פחות משנה. וזה רק מה שאנו יודעים עליו, קצה הקרחון. מי שמרויח עשרה מיליון ש"ח בפחות משנה בעת מיתון, יודע מה זה מיתון? מרגיש מחנק? נו באמת.


שרון את שלום עם פרנקל ונאמן רצים לכסות את הגרעון על גבם של המתנחלים, החרדים, המובטלים, הילדים והקשישים, אבל לעולם לא יקחו מחבריהם – תומכיהם - לקוחותיהם – תורמיהם, המיליונרים. בתי הקפה והפאבים בכרמל, המסעדות בהרצליה פיתוח והקניונים מלאים עד אפס מקום. אלה שחוגגים שם וקונים מכל הבא ליד, קוראים על המיתון בעיתון. הם לא מרגישים אותו. הם רק מרגישים איך חשבונות הבנק שלהם מתמלאים במצלצלין.


שלח לחבר

שלח כתבה לחבר

הערות:

שלח ל - e-mail:

שם השולח:

e-mail השולח:

הוספת תגובה

כותרת:

שם:

אימייל

מגורים:

שים לב!

מערכת Yeshanews שומרת לעצמה את הזכות שלא לפרסם תגובות שאינן ראויות לפרסום.

התפרסמו 11 תגובות:

החלף סדר תגובות
11. ללא כותרת
ישראלי עשוק [16.03.03,21:16] תגובתך ל - ישראלי עשוק
10. תודה על אומץ הלב העתונאי
יעל ,חיפה [11.03.03,23:38] תגובתך ל - יעל
9. הצבעתם ליכוד?? קיבלתם ליכוד, מה היללות?? ל"ת
רגב ,צפון [06.03.03,12:59] תגובתך ל - רגב
8. לאיתמר וכל שאר ה"מגינים"...
ממי ,ישראל המושחתת [03.03.03,23:21] תגובתך ל - ממי
7. 95 מיליארד ש
ישי ,מגדל עדר - בת עין [02.03.03,15:13] תגובתך ל - ישי
6. משקיעים מרוויחים - המדינה מרוויחה!
אבישי ארביב ,חולון [28.02.03,10:04] תגובתך ל - אבישי ארביב
5. הוגו צ'אבס פריאס לראשות ממשלת ישראל
Exito ,איסלה מרגריטה [27.02.03,02:20] תגובתך ל - Exito
4. ג'ו היקר
איתמר [24.02.03,13:29] תגובתך ל - איתמר
3. אז אולי תסביר לנו ?מר איתמר הקשקשן במקום לשלוח אנשים ללמוד
ג'ו [23.02.03,18:24] תגובתך ל - ג'ו
2. כול הכבוד על המאמר הכול נכון שם-כול הכבוד לכותב ל"ת
אבי ,בת ים [23.02.03,16:56] תגובתך ל - אבי
1. לך תלמד כלכלה לפני שאתה מקשקש
איתמר [23.02.03,16:33] תגובתך ל - איתמר
 

פרסומת