ארץ ישראל

הקומנדו צולל למחילות הקסבה

קובי פינקלר כ"ו תמוז התשס"ד 15/07/2004 18:26

פעולות רבות של לחימה בטרור שאינן ידועות לציבור, נזקפות לאחרונה לזכות השייטת. בכירים בצה"ל טוענים שדווקא שיטות הלחימה הייחודיות לאנשי הים הן שנחוצות למאבק במבוקשים וללכידתם. בשבוע שעבר ספגה השייטת קורבן נוסף, סרן מורן ורדי, אך חבריו מבטיחים להמשיל קדימה

המידע הממוקד הגיע סמוך לעשר בלילה: באחת מדירות המסתור בשכם שוהים ראש החזית העממית וסגנו.
שניהם מבוקשים על ידי כוחות הביטחון זמן רב. הטלפון בלשכתו של מפקד הקומנדו הימי צלצל. הגיע הזמן ל'חשבון נפש', מסרו לו מעבר לקו. הקוד היה ברור. בתוך דקות אחדות היה כוח המשימה בפיקודו של סרן מורן ורדי בפאתי שכם. שלוש שעות אחר כך נהרג מורן מירי בודד של רב המחבלים.
מאז תחילת האינתיפאדה בספטמבר 2000 – החלו בצה"ל לשבץ סיירות ויחידות חי"ר מיוח דות לפעולה בעומק שטח האויב הפלשתיני.
– במהלך הלחימה ביהודה, שומרון ועזה איב דה השייטת שבעה מלוחמיה. ההרוג הראשון באינתיפאדה היה ניר קריצ'מן, שנהרג בחודש אפריל 2002. חברו הטוב מורן ורדי נהרג בשבוע שעבר. בשנה שבה נהרג ניר נהרג גם סרן הראל מרמלשטיין בהיתקלות עם מחבלים בטול-כרם.

אין 'כאן כן וכאן לא'


"לחיילים היה ברור שאנחנו ממשיכים קדימה.
לאף אחד לא היתה התלבטות אם להמשיך – במשימות. זה לא משנה באיזה מקום אנחנו פוע לים", אומר קצין בכיר בחיל.
מפקד חיל הים היוצא, האלוף ידידיה יערי, רואה בפעילות השייטת ובפעילות חיל הים בכל שטחי יש"ע פעילות לכל דבר. כששמע על מכתב הטייסים וכאשר הגיע אליו מידע על קצין בחיל הים שסירב לשרת מול חופי עזה, הדיח האלוף יערי בו ביום את הקצין, מפקד ספינת דבורה. לדברי יערי, "הפיקוד אינו ניתן לחילוק.
אין 'כאן כן וכאן לא'".
יחידת השייטת 13 נחשבת לאחת המובחרות בצה"ל. אף שייעודה של היחידה, המכונה גם הקומנדו הימי, הוא פעילות ימית, ביקשו לוחמי היחידה להשתלב בפעילות המבצעית בשטחי יש"ע. היחידה שולבה בלחימה שם לצד סיירות אחרות.
"היום ברור כי האויב מספר אחת נמצא קרוב – אלינו. זו לחימה על הבית, לחימה קיומית ולחי מה אסטרטגית", אומרים גורמי ביטחון, "לכן, קיימת חשיבות בפעולת השייטת דווקא באותם מקומות, דווקא נגד אותם מחבלים חמושים ומסוכנים. נכון שלוחמי השייטת אומנו להגיע מהים, אך שיטות הפעולה, כלי הנשק הייחודיים, עזרו לצה"ל בלחימה המתמשכת בארגוני הטרור".
היחידה ידעה נפגעים ואבדות. רק באותם לילות חשוכים, כאשר אחד מלוחמי היחידה נפגע, ידעו בציבור כי בפעולה השתתפו לוחמי השייטת.
בחודש יוני 2003 נהרג סמ"ר ארז אשכנזי במהלך פעילות ברצועת עזה. ארז היה בן 21 מקיבוץ רשפים, לוחם בקומנדו הימי. הוא נפגע ממטען חבלה במהלך מעצר של פעילי חמאס.
כוח של שייטת 13 כיתר בית בשכונת אל-מוע'רקה, שבו הסתתר, לפי גורמי מודיעין, עדנאן אל-רול, המהנדס הראשי של החמאס.
במהלך הפעולה הושלך מטען חבלה לעבר הכוח שצר על הבית, וכתוצאה מכך נפצע אשכנזי אנושות וחייל נוסף נפצע קל. אשכנזי נפטר מפצעיו זמן קצר לאחר מכן.
הכוח פוצץ את הבית, ובין ההריסות נמצאו גופותיהם של שלושה פלשתינים חמושים. לאחר בדיקה קצרה התברר שההרוגים הם אחיו של אל-רול, עמראן, בנו, מוחמד בן ה-24, שניהם אנשי חמאס, ומחבל נוסף -- זכרייה סעדי. ככל הידוע, בפעולה לא נפגע עדנאן אל-רול עצמו.
על השאלה מדוע היתה חשיבות לפגוע באיש בעזרת לוחמי השייטת דווקא, עונה קצין בכיר שהיה שותף להכנסתן של יחידות חי"ר מיוחדות לשטח: "המציאות הנוכחית בשטחים גרמה לכך שהלוחמים לוקחים חלק במבצעים קרקעיים רבים. הלוחמים מודעים לחשיבות הגדולה של הפעילות ואין להם שום מרמור על כך".
על הפעולה עצמה אומרים בצה"ל כי עמראן הניח בעבר עשרות מטענים בציר קרני-נצרים ואף עסק בשיגור רקטות קסאם לעבר שטח ישראל. מפקד אוגדת עזה בעבר, תת-אלוף גדי שמני, אומר כי פעולת צה"ל בעזה נעשתה על סמך מידע מודיעיני, על פיו שלושת המחבלים שנהרגו התכוונו לבצע באותו בוקר פיגוע גדול נגד אזרחים ישראלים בציר קרני-נצרים.

שיא של מוטיבציה


שילובם של לוחמי השייטת בפעילות בשט חי יש"ע החל קצת אחרי הנסיגה מלבנון.
פיגועי ההתאבדות בהיקפים שעם ישראל לא ידע כמותם הביאו לסיעור מוחות בצבא.
בשייטת הסיקו שבעוד הם יושבים בבסיסם ומתאמנים כנגד אויב בלתי מזוהה, עליהם – לרדת לפעילות בשטח, והשטח היום הוא אזו רי יהודה, שומרון וחבל עזה. היחידה זכתה לשבחים על פעילותה בשטחים, ובשנת 2002 קיבלה אות הוקרה על הצלחותיה במעצר מבוקשים.
בספטמבר 2003 נהרג רב סמל רענן קוממי, בן 23 מעמינדב, במהלך פעילות בשכונת רפידיה – שבשכם. בפעילות זו נפצעו ארבעה חיילים נוס פים, ובהם אחד באורח קשה.
בצה"ל למדו את לקחי העבר משכונת רפידיה.
– הפעם הגיע למקום כוח גדול כדי לעצור מבוק שים שהסתתרו בבניין בן שבע קומות. הלוחמים קראו לאזרחים לצאת מן הבניין והחלו לסרוק אותו בחיפוש אחר מבוקשים.
תת-אלוף גדי אייזנקוט, מפקד כוחות צה"ל ביו"ש: "התבצעה פעולה שיטתית לבדיקה וסריקה לאיתור מחבלים, כאשר החיילים נעזרים בכלבים. בקומה הרביעית נפתחה אש לעבר הכוח מפתח של מעלית. כתוצאה מהירי נהרג לוחם הקומנדו הימי ונפצעו ארבעה אחרים, ובהם איש יחידת הכלבנים, שנפצע קשה. הכוח השיב אש וחיסל את המחבל. בתום הפעולה הרס הכוח כליל את הבית".
– "הפעילות שמבצעת השייטת בשטחים ייחו דית למספר מצומצם של יחידות בצה"ל", מסבירים קצינים שפועלים בשטחי יש"ע.
"ברמת הלוחם הבודד אין שוני בין לוחם שייטת בפעולה לבין לוחם ביחידה אחרת, אבל התכנון המוקדם לפעולה והשיטות הן אחרות וסודיות ככל האפשר. רק השייטת ומספר יחידות נוספות משתתפות בפעילות מעין זו".
לדברי הקצינים, כל פעילות בשכם או במקום דומה, היא בעלת סיכון רב: "אין פעולה שם שלא מסתיימת בירי על כוחותינו או בהשלכת – מטענים, אך רוב המקרים מסתיימים ללא נפג עים. בפעילות של מעצר מבוקשים יש לזכור שיש לכל מבוקש תצפיתנים וסייענים שיודעים שכוח צה"ל עשוי להיכנס פנימה ולכן הסיכון גדול ויש תכנון לפרטי פרטים".
– בצה"ל מציינים כי השייטת השתתפה בפעו לות רבות שאינן ידועות לציבור וביצעה אותן בהצלחה מרובה. "היא נותנת כתף משמעותית ללחימה בטרור ולמעצר מבוקשים ותמשיך לעשות זאת", ציינו הגורמים.
כאמור, ביולי 2002 קיבלה השייטת ציון לשבח מהרמטכ"ל דאז, רב אלוףשאול מופז.
האות ניתן ליחידה על פעילותה מאז תחילת אירועי 'גאות ושפל' וכן על השתלטותה על '. בפעולה זו, A האוניות 'סנטוריני' ו'קארין הרחק מחופי ישראל, נחשף עם ישראל לראשונה מזה זמן רב לכוחה ועוצמתה של השייטת.
– הקומנדו הימי נהנהבמשך כל השנים ממו טיבציית שיא במספר המתנדבים המעוניינים לשרת בו. המסלול המפרך בשייטת 13 בדרך לכנפי העטלף נמשך 20 חודשים, ובמהלכם עוברים הלוחמים הכשרה ארוכה הכוללת טירונות חי"ר מוגברת, קורס לוחמה בטרור וקורסיםבימאות ובצלילה. לוחמי השייטת נדרשים לחתום על תקופת שירות קבע של שנה וחצי.
שייטת 13 החלה לפעול עוד לפני הקמת המדינה כ'חוליית החבלה הימית' בפלי"ם (פלמ"ח ים). לקראת סוף שנת 1949 אוחדו שתי יחידות הקומנדו שפעלו מאז הקמת המדינה ויצרו את שייטת 13. סמל היחידה המפורסם, כנפי העטלף, נחשף לראשונה בשנת .1959

מורשת משפחתית


כאמור, בשבוע שעבר איבדה שייטת 13$את הלוחם השביעי מאז תחילת האינתיפאדה, סרן מורן ורדי. שלושה מחבריו לצוות נפצעו בקרב היריות נגד מבוקשים בכירים בשכם. מורן, שהיה חייל בצוות של מפקד נוסף שנהרג אף – הוא בשכם, רס"ן אביהוא יעקב, המשיך למע שה את דרכו. חבריו מספרים שתמיד עמדה דמותו של אביהוא לנגד עיניו. בחודש מאי 2002 יצא הגדוד של סא"ל אופק בוכריס לשכם כדי ללכוד את עלי חדירי, פעיל בכיר – בחמאס, שהכין את מטען הנפץ שהופעל בפי גוע במלון 'פארק' בנתניה. בוכריס התקדם בראש חייליו יחד עם מפקד אחת הפלוגות בגדוד, רב-סרן אביהוא יעקב, שהגיע לגדוד הישר מהשייטת. במהלך פריצת דלת הדירה – שבה שהה המחבל נורה צרור יריות מתוך הדי רה ורס"ן יעקב נהרג.
קצין בכיר בחיל הים אומר כי על אף הייעוד של היחידה וההכשרה שהיא עוברת, המציאות הנוכחית ביש"ע גרמה לכך שהלוחמים לוקחים חלק במבצעים קרקעיים שאינם נוגעים לים.
לדבריו, הדבר גורם ללוחמים סיפוק רב. "אין – שום מרמור על כך, בדיוק להפך. הלוחמים מוד – עים לחשיבות הגדולה של הפעילות ואנו מעו דדים אותם לכך", אומר הקצין.
שכם, שגבתה בשבוע שעבר מחיר דמים נוסף, כבר גבתה קורבנות מאנשי השייטת בעבר. סמל רועי אורן נהרג במהלך פעילות מבצעית במחנה הפליטים אסכר בשכם. סמ"ר רועי אורן, בן 20 ממושב אודים, נהרג בפעולה של צה"ל ללכידת 'מהנדס' של החמאס, חמיס אבו-סאלם, באזור שכם. אבו-סאלם, שעסק בהקמת מעבדות נפץ, נהרג בפעולה יחד עם פאיז א-סאדר, פעיל חמאס בכיר בשכם.
א-סאדר,קצין המבצעים של החמאס בשכם, – היה אחראי לניסיון לבצע פיגוע התאבדות בישראל, והוא ואבו-סאלם התכוונו להוציא פיגוע התאבדות נוסף לאחת מערי ישראל. "מחבל בכיר כזה הולך תמיד כשחבורת מחבלים סובבת אותו, ולכן היתה חשיבות גדולה להפעלת לוחמי השייטת", אומרים במערכת הביטחון. במהלך פעולה בטול-כרם בספטמבר 2002 נהרג לוחם השייטת סרן הראל מרמלשטיין, בן 23 – ממבשרת ציון. הראל, מפקד צוות של הקומ נדו הימי, הוזעק לאזור טול-כרם בשל מידע מודיעיני על מקום הימצאו של מחבל במנהרות סמוך לכפר חירבית אבו-חמש.
בעת הסריקות במנהרות הותקף צוות הקומנדו בירי מהמארב על ידי המחבל. סרן הראל נפגע מן הירי ונפצע באורח קשה. חיילי הצוות זיהו את מקור הירי וירו במחבל למוות. מסוק של חיל האוויר חילץ את סרן הראל הפצוע והעבירו לבית החולים 'שיבא' בתל-השומר, אך הרופאים לא הצליחו להציל את חייו והוא נפטר בבית החולים.
מבדיקת גופת המחבל התברר כי מדובר בנאאשת תולת'ין ג'בארה, פעיל בכיר מן הזרוע הצבאית של החמאס ועז א-דין אל קסאם, המבוקש זה זמן רב בגין מעורבות בפיגועי התאבדות בנתניה ובפיגועי ירי רבים באזור טול-כרם.
תולת'ין תכנן לשגר שני מחבלים מתאבדים לתוך ישראל. לדברי גורמי ביטחון הריגתו של המחבל סיכלה פיגוע התאבדות קשה שתכנן בשטח ישראל. באותם ימים, שנתיים לפרוץ האינתיפאדה, הצליחו השב"כ, צה"ל והמשטרה לסכל כמה פיגועים קשים שתוכננו בתוך ישראל.
הראל החל את שירותו הצבאי בקורס טיס, ומשם עבר לשייטת. חבריו סיפרו כי היה בחור מופנם וביישן ולא נהג לדבר הרבה על הפעולות – שביצע במסגרת שירותו הצבאי. הוא למד בתי כון 'הראל מבשרת' ולפני כן בחטיבת הביניים 'רנה קאסן' בירושלים.
אחותו לימור בת ה-20 הלכה בעקבותיו לשייטת, והיא משמשת כמדריכת כושר קרבי.
אחותו רוני, שאמורה להתגייס בעוד כשנתיים, אמרה שהיא רוצה ללכת בדרכי אחיה ואחותה ולהתגייס לשייטת אף היא.

הומור שחור


מותו של סרן מורן ורדי, בן 25 מבנימינה, בשבוע שעבר, קשור קשר אמיץ לחברו הטוב ניר קריצ'מן.
לפני שיצא לפעולה כתב ורדי מכתב לחברתו לימור, שהיתה בחופשה בחו"ל. הוא ביקש מידידה שטסה באותו היום למסור לחברתו את המכתב. כמה שעות אחר כך הוא נהרג, עוד לפני שהמכתב הגיע ליעדו.
מורן השתחרר מהשירות לפני שנתיים וחצי כלוחם ותיק בדרגת רס"ר. הוא החליט לחזור לשירות בעקבות פציעה קשה של מפקד הצוות שלו בפעולה בג'נין במבצע 'חומת מגן' ומותו של חברו הטוב, ניר קריצ'מן, בפעולה מבצעית שבה גם הוא השתתף. מורן חזר לצבא, הלך לקורס קצינים וחזר לשרת כקצין בצוות שממנו יצא כלוחם. כשנודע דבר מותו של מורן אמר – פניאל קריצ'מן, אביו של ניר: "אני מרגיש שאי בדתי עוד בן".
– מותו של מורן מחזיר את פניאל שנתיים אחו רה אל 23.4.02. רב סמל ניר קריצ'מן, בן 22 – מחדרה, נהרג כאשר כוח של השייטת ערך סרי – קות באזור הכפר עסירה א-שימליה אחר מחב לים שנמלטו במהלך מבצע 'חומת מגן'. במהלך הסריקות הגיע חלק מכוח השייטת לצומת דרכים, בין עסירה א-שימליה לכפר טלוזה. שני מחבלים הפתיעו את הכוח מטווח קצר ופתחו באש, ממנה נפגע קריצ'מן באורח קשה. חבריו השיבו באש לעבר המחבלים והסתערו עליהם.
קריצ'מן טופל במקום האירוע והועבר במסוק – של חיל האוויר לבית החולים 'שיבא' בתל השו מר, שם מת מפצעיו כעבור זמן קצר. חבריו של קריצ'מן סיפרו כי "הוא היה לוחם מיוחד במינו, בחור חזק וגדול". במסגרת תפקידו בשייטת השתתף קריצ'מן בין השאר בהשתלטות על '. A ספינת 'קארין גם באירוע הזה שני המחבלים הוגדרו על ידי מערכת הביטחון כ"פעילי שטח בכירים".
השניים היו בעבר סייענים של בכיר החמאס מחמוד אבו הנוד, שחוסל על ידי מסוקי חיל האוויר חצי שנה קודם לכן. מאז חיסולו של אבו הנוד תפסו השניים את מקומו בפעילות החמאס בשכם. למחבל נאצר מייחסת מערכת הביטחון את הפיקוד הישיר על הפיגועים בעמנואל, בחמרה ובאלון-מורה.
שלושת המקרים האחרונים שאירעו במהלך – שנת 2003 ביהודה ושומרון וברצועת עזה, וב מהלכם נהרגו שלושה לוחמים, התרחשו בלילה שבין חמישי לשישי. בעקבות המקרים האלה התפתח בקומנדו הימי הומור שחור, ולפני יציאה למבצע בליל חמישי היו הימורים מיהו הלוחם שלא יחזור.
אנשי הדממה דוממים. גם בלילות האחרונים השתתפו הלוחמים בפעולה שעוד ידובר בה. כך – מסכם בכיר בחיל: "גם כשחבר נפגע אנחנו יוד עים שנרכין את הראש ולאחר זמן קצר נוציא את הראש מהמים ונמשיך הלאה. זו השייטת"


שלח לחבר

שלח כתבה לחבר

הערות:

שלח ל - e-mail:

שם השולח:

e-mail השולח:

הוספת תגובה

כותרת:

שם:

אימייל

מגורים:

שים לב!

מערכת Yeshanews שומרת לעצמה את הזכות שלא לפרסם תגובות שאינן ראויות לפרסום.

התפרסמו 2 תגובות:

2. כל מילה נוספת מיותרת ל"ת
שמעון שטרית ,עמק יזרעאל [24.06.07,05:15] תגובתך ל - שמעון שטרית
1. כתבה מעניינת. יחידה טובה.
קובי [18.02.06,15:01] תגובתך ל - קובי
 

פרסומת