ארץ ישראל

לטבול בעבר

קובי פינקלר ט"ו תשרי התשס"ה 30/09/2004 23:34

חג הסוכות הוא חג ניסוך המים. מעיינות רבים יש בארץ ישראל, חלקם נובעים כל השנה, חלקם שימשו בעבר מקור מים משמעותי לתושבי הסביבה וחלקם עדיין בבחינת נעלם. בחג הסוכות נלך אל מעיינות שופעים ששימשו מקור מים בתקופת מלכות הורדוס.
כל הנגלה לעינינו היום הוא רק חלק קטן ממערכת אדירה שפעלה בימי הבית השני. לאחרונה שוחזרו 280 מטרים מתוך 6 ק"מ של נקבה, שהובילה מים מאזור אלונה (סמוך לגבעת עדה) ועד לקיסריה.
הנקבה הינה חלק ממפעל מים קדום שפעל באזור בתקופה הרומית-ביזנטית כדי לספק מים לשתייה ולחקלאות לעיר שהלכה והתפתחה - קיסריה. מפעל המים, המשתרע על פני 23 ק"מ, כלל רשת תעלות, מנהרות, צינורות חרס, אמות ונקבות. המפעל האדיר הזה הוא הזדמנות נדירה להצצה לתחומי הארכיאולוגיה: גרם מדרגות היורד אל קרקעית הנקבה יוליך אותנו 2000 שנה אחורה. בצדי הנקבה עדיין אפשר לראות את סימני החציבה בסלע ואת המקום שיועד לתאורת נרות. המים זורמים מתחת לרגליים בשיפוע מתון, לפעמים הם מגיעים עד קו הברך או גבוה ממנו, ומדי כמה עשרות מטרים נפתח כלפי מעלה פיר ששימש לעבודות ניקוי ותחזוקה - זאת, כדי לנצל את כל האפשרויות שסיפק בידיהם האזור. כך חדרו המהנדסים הקדומים אל ההר וחפרו בו את אותם פירים. ההליכה בתוך המים היא חוויה לימות הקיץ, הסתיו והאביב, ובימי חול המועד שבהם כה מדברים על המים, חוויה זו מומלצת שבעתיים. כדאי להצטייד בבגדים להחלפה, בנעלים להליכה במים ובהרבה מצב רוח לשהייה מתחת לאדמה. מנהלת האתר דאגה לתאורה בתוך הנקבה, עובדה המקלה על ההליכה. האתר שוכן בסמוך ליער אלונה הקדום, שבו גם אפשר לערוך סיורים, מודרכים ועצמאיים, ברכב וברגל.
הכניסה לפארק אלונה היא ללא תשלום, אך הכניסה לנקבה שבאתר הארכיאולוגי כרוכה בתשלום.


שלח לחבר

שלח כתבה לחבר

הערות:

שלח ל - e-mail:

שם השולח:

e-mail השולח:

הוספת תגובה

כותרת:

שם:

אימייל

מגורים:

שים לב!

מערכת Yeshanews שומרת לעצמה את הזכות שלא לפרסם תגובות שאינן ראויות לפרסום.

אין תגובות לכתבה
 

פרסומת