ארץ ישראל

משפחת רייש

הודיה כריש חזוני ט חשוון התשס"ה 24/10/2004 09:17

נועה ודודי, בני 43, גדלו באותו שבט בבני עקיבא בחיפה. הורים לנתנאל (22), מיכאל (21), תהילה (19), שרה (17), צבי יהודה (15), עמיחי (13), דבורה (12), אלירז (9), אוריאל (7), איתן (4.5), אמונה (2.5).

משפחת רייש גרה 18 שנה בעצמונה, גוש קטיף. ביישוב מתגוררות 76 משפחות, ועוד 15 משפחות בשכונה חדשה סמוכה, 'כרם עצמונה'. עצמונה קיימת 25 שנה, כולל שלוש השנים שבהן היא היתה ממוקמת בסיני, לפני שהועברה לגוש קטיף בעקבות העקירה מחצי האי.
למה באנו - "גרנו בירושלים, חיפשנו לצאת מהעיר. עצמונה התאימה לנו מבחינה תורנית, ונראתה לנו מקום טוב לגידול ילדים".
בילוי משפחתי אהוב - לטייל.
טיול אחרון – לביריה בגליל.
מאכל משפחתי אהוב - מרק של שבת. "גם בשבתות של 40 מעלות חום הילדים לא מוותרים. מדליקים מזגן ואוכלים מרק".


מי יזיז את העצמונה שלי


דודי סבור שהחיים בעצמונה נעשו יפים יותר בארבע השנים האחרונות. הסבר: "ככל שהחיים מתמלאים בתוכן, נעשים יותר אתגריים, מלאים וציבוריים, הם נעשים יפים יותר. אנשים אוהבים אתגרים. אוהבים ללכת לטיולים רגליים, לעשות סנפלינג ולקפוץ באנג'י, ככל שיותר קשה - יותר כיף, ולנו יש אתגרים באופן טבעי".
אבל אלו אתגרים שהיית מוותר עליהם.
"זה משהו אחר. ברור שלחייל קרבי יש חיים יפים יותר משל ג'ובניק, אבל אף אחד לא הולך להיהרג בכיף. אנשי גוש קטיף הם גיבורים. לא כל אחד הולך לשייטת, אבל כשאתה שם אז כולם מקנאים בך. כולנו חיים כך - עם הערכה למי שמאתגר ומתאמץ, למי שחי חיים מלאים. 'מי הזיז את הגבינה שלי', מי הזיז את הפרארי - כולם היום מחפשים תוכן. בשבוע שעבר, בהלוויה של ישראל לוטטי שנהרג במוצב ליד מורג, דיברתי עם משה גובי, אבא של אלקנה גובי הי"ד, והוא אמר לי שתושבי גוש קטיף משולים לשליח הציבור בתפילה. בראש השנה וביום כיפור התפילה ארוכה, לאנשים קשה והם מתיישבים, ורק שליח הציבור עומד. כי כשאתה שליח ציבור הכל מסתדר לך- הרגליים לא כואבות, הראש לא מסתובב, כשאתה מרגיש את הכוח של הציבור מאחוריך, יש לך כוח להמשיך, וכך גם תושבי גוש קטיף. הם מרגישים כשליח ציבור ולכן יש להם כוח ויכולת לעמוד בכל הקשיים".
כולם כאן מרגישים שליחי ציבור?
"כל אחד במדרגה שלו. זה הרי לא נורמלי לחיות ככה (אם מחשיבים את החיים בין חדרה לגדרה כנורמליים), אבל עובדה שאנשים מחזיקים מעמד. שדרות מתפרקת, כי אנשים שם לא מרגישים שליחי ציבור. וכאן, למרות 4,500 פצמ"רים שנפלו על היישובים, אנשים חזקים".
מה אומר לכם המושג 'התנתקות'?
נועה :"לא תהיה".
דודי: "אני בא מגישה מאוד הוליסטית. העולם בהתנתקות ואנחנו בהתחברות. אנשים מנותקים מהזהות שלהם, גירושין למשל הם סימפטום לכך. האדם באופיו רוצה להתחבר ולא להתנתק, גם מי שמתגרש מאשתו, מחפש בעצם את החיבור. הדור שלנו חי באווירה של התנתקות, אבל אנחנו מרגישים אכזבה מעצמנו כשאנחנו מתנתקים: הורים שמתנתקים מילדיהם, בעל שמתנתק מאשתו ולכן יותר מדי שותים, אוכלים, מעשנים - זו התנתקות. אנחנו ההפך, כולנו התחברות".
ובכל זאת, ברמה ארצית ולא פילוסופית, שרון אומר שלא יהיו כאן תושבים יהודים עד סוף 2005.
דודי: "אנחנו לא שומעים את זה, לא מחוברים לזה, מזה אנחנו מנותקים".
נועה: "התקשורת מציגה את המצב כאילו אנחנו כבר כמעט לא פה. מגלגלים כתבות יותר מהר מהמציאות. אני מאמינה בלב שלם שיקרה משהו והתוכנית הזו לא תצא לפועל".
זו לא הטמנת הראש בחול?
"אנחנו עושים את מרב המאמצים לסכל".


שיטת העגבניות


בני משפחת רייש התגייסו כולם למאבק בהתנתקות. דודי ריכז את הפעילות לקראת משאל מתפקדי הליכוד בכמה ערים בצפון, והילדים 'ארזו': "הם הקימו בגוש מערך אריזה של ירקות שמגדלים כאן, שחולקו לנהגים בצמתים. ילדים מכיתה א' עבדו בשיטת הסרט הנע - זה מכניס עגבניות וזה פלאייר".
משפחות מעצמונה יצאו לשכנע מתפקדי ליכוד בנתיבות, ונועה ריכזה את הפעילות מהחמ"ל שבסלון. "עשינו הרשמות - מי יוצא, לאיזו כתובת, איזו תשובה קיבל, בנתיבות היו לנו תוצאות מדהימות".
ביום המשאל- "דודי המשיך והתרוצץ בכל הצפון". נועה והילדים עמדו 12 שעות ליד הקלפי בחיפה. "היה יום מלא חוויות. הרגשנו ממש בשליחות לאומית, קיבלנו אפילו סיקור אוהד ב'הארץ'. היו לנו מפגשים מרגשים עם אנשים, היה שם זוג, שהאשה התחילה לבכות כשאמרו לה שאת הילדים הללו הולכים להוציא מהבית שלהם".
דודי: "במשאל של הליכוד זו היתה פעם ראשונה שפגשנו את העם מאז תחילת האינתיפאדה הזו, כי עד אז היינו עסוקים בבעיות שלנו. ברגע שאנשים פגשו אותנו, הבינו שאנחנו לא חיים בבסיס צבאי עם קסדות ושכפ"צים, אלא מנהלים חיים נורמליים עם תפקוד נורמלי, זה שינה להם את כל התפיסה. חוץ מכמה ציניקנים, כולם מאוד התרגשו והתפעמו".
מה זה עושה לכם ששרון מתעלם מהתוצאות של המשאל?
נועה: "אנחנו בית שתמיד חינך לממלכתיות. והיום, כשהילדים שלי שואלים אותי שאלות על ראש הממשלה, אני מנסה לא לקלקל את החינוך אבל אני אומרת שהוא טועה, ומה שהוא רוצה לעשות לא יתקיים".
בשרשרת האנושית - "עמדנו בין יד-מרדכי לאשקלון. גם לקראת השרשרת עבדנו המון. עכשיו אנחנו מאמצים את אשדוד. נוסעים מכאן כל הזמן לחלוקת פלאיירים ולפרסום, ופעמיים נסענו בשרשרת מכוניות מעצמונה לאשדוד".
התגובות שמקבלים - "הרבה אתנו, חלק לצערנו לא יודעים בכלל מה זה גוש קטיף".
דודי: "יש שחושבים שגוש קטיף זה שני קרוואנים בתוך עזה". נועה: "זה מאכזב מאוד".
דודי: "היו פה לפני כמה ימים לקוחות מהולנד, גויים. כשהם אמרו שהם רוצים לבוא די חששנו, כי מה יקרה אם הם יבואו ויפלו פצמ"רים, הציר יהיה סגור וכדומה. בדרך הם שאלו אותי מה דעתי על התוכנית של שרון, ואני עניתי שיגידו בעצמם מה הם חושבים. לאחר הביקור, לאחר שראו את הבנייה, העשייה, התושבים, הם אמרו שאי אפשר להזיז את כל זה מכאן. הם אמרו זאת מתוך היגיון פשוט. רק היהודים יכולים להתגבר אפילו על המכשול של החשיבה ההגיונית הפשוטה, ולחשוב על התנתקות".
הרגע הכי מפחיד בארבע השנים האחרונות - דודי: "לחשוב שתהיה התנתקות". נועה: "לפני שלוש שנים וחצי, כשאריאל ירד, הבן של השכנים, נפגע מרסיסים של פצצת מרגמה, והבנו כמה שעות אחר כך את חומרת הפציעה שלו".
רגע של ייאוש - נועה: "אין".
דודי (צוחק): "לחזור אתמול בערב מנסיעה מהצפון, ולהמתין זמן ארוך במחסום כיסופים כי הציר סגור".
משפחה - "יש גיסה אחת שלא מגיעה לבקר. זה מסוג הדברים שמקבלים אותם וזהו".
חלום – "לראות את הילדים שלנו מקימים את הבתים שלהם בעצמונה. גם אם יגורו ביישובים אחרים בגוש, לא נכעס".
מסר לאומה - "ארץ ישראל שלנו, זה לא נתון לוויכוח. עוד כמה פצמ"רים זה לא מה שישבור אותנו. זה שלנו, זה כל כך פשוט, ובזה זה נגמר".שלח לחבר

שלח כתבה לחבר

הערות:

שלח ל - e-mail:

שם השולח:

e-mail השולח:

הוספת תגובה

כותרת:

שם:

אימייל

מגורים:

שים לב!

מערכת Yeshanews שומרת לעצמה את הזכות שלא לפרסם תגובות שאינן ראויות לפרסום.

התפרסמו 14 תגובות:

החלף סדר תגובות
14. חזקו ואמצו
המתנחל [30.03.08,19:15] תגובתך ל - המתנחל
13. חנה
מתן רייש [15.05.07,11:46] תגובתך ל - מתן רייש
12. מזל טוב לידידיה
מתן רייש [15.05.07,11:43] תגובתך ל - מתן רייש
11. מצטער רויה
מתן רייש [15.05.07,11:42] תגובתך ל - מתן רייש
10. מתן באמת!
שהם(בת דודה)רייש ,כפר אדומים [07.03.07,18:17] תגובתך ל - שהם(בת דודה)רייש
9. מזל"טטטטטט
מתן רייש {בן דוד} ,טל מנשה [26.12.06,13:02] תגובתך ל - מתן רייש {בן דוד}
8. מזל טוב לארוסין של מיכאל ולא זוכר
מתן רייש טל מנשה [26.12.06,12:59] תגובתך ל - מתן רייש טל מנשה
7. בתגובה ל-4
רויה ,כפר-אדומים [20.10.05,17:15] תגובתך ל - רויה
6. אוהב אתכם ומחזק את ידכם
אודי ,ירושלים [02.08.05,18:25] תגובתך ל - אודי
5. למדנו יחד?
שבי ,נהריה [24.03.05,13:37] תגובתך ל - שבי
4. מצדיעה לכם!!!!!
חנה רייש ,טל מנשה [14.03.05,19:51] תגובתך ל - חנה רייש
3. כל הכבוד ראויים להערצה
מצדיעה לכם ,השרון [12.02.05,14:45] תגובתך ל - מצדיעה לכם
2. חזק ואמץ
יחיאל ,קרית ארבע [31.10.04,09:39] תגובתך ל - יחיאל
1. ישר כח
ציונית ,חיפה [29.10.04,17:47] תגובתך ל - ציונית
 

פרסומת