ארץ ישראל

להרף עין נראו גדרות תיל וכלבים

אפי מאיר ט"ז חשוון התשס"ה 31/10/2004 09:58

לראשונה מאז ימי השלטון הבריטי עולה האפשרות שבארץ-ישראל יישלחו יהודים למכלאות המוניות, והפעם – מסורבי ההתפנות מגוש קטיף. יש מי שהרעיון מזכיר לו משטרים אפלים, אחרים בטוחים שהוא סוג של לוחמה פסיכולוגית, ודווקא בימין יש מי שסומך את ידיו על התרחיש הזה

האורות בלשכת ראש הממשלה דולקים בתקופה זו עד השעות הקטנות של הלילה. חדוות יצירה אופפת את אנשיו של 'הבולדוזר', כשהם צריכים לתכנן את מהלכי הקרב הקשה הצפוי להם מול תושבי גוש קטיף ותומכיהם. ביעילות מרבית נמצא פתרון לתרחיש המטריד, שבו רבים מהמתיישבים בחבל עזה אינם משתפים פעולה עם הניסיונות להוציאם מבתיהם. על פי מידע שהודלף לאחרונה, מפיקי ההתנתקות נערכים להקמת מחנות מעצר גדולים, שבעזרתם ישליטו את מרות החוק על המסרבים להתפנות.

אליקים העצני: "כבר שנים אני מחפש את היהודים שימלאו את מחנות המעצר האלו. יהודי פטריוט צריך להיכנס אליהם, לגלות ולו חלק ממסירות הנפש שמגלים הפלשתינים לאדמה. הדבר צריך להיעשות מתוך מרי אזרחי לא אלים, שכן אלימות תביא אותנו לתהום"
את עקבותיה של תוכנית זו ניתן למצוא גם בחוק 'פינוי-פיצוי', שאושר השבוע בממשלה. על פי החוק, רף עילות המעצר והמאסר של תושבי גוש קטיף יהיה כה נמוך, עד שנראה כי מספר תאי המעצר שיידרשו יהיה כמספר התושבים. התנגדות לפינוי, מאיימת הממשלה באמצעות החוק חמור-הסבר, תגרור שלוש שנות מאסר, והתנגדות חמושה תסתיים בחמש שנים מאחורי סורג ובריח. ההחלטה להגדיר כ'התקהלות ממרידה' שדינה מאסר כל כינוס של שלושה אנשים בדירה המצויה בשטח צבאי סגור, מובילה אף היא לצורך במכלאות המוניות.
בשלב זה לא ידוע על בנייתם של מתקני כליאה בסדר גודל כזה, ומעט המידע בעניין מדבר על גדרות, כלבי שמירה, ואף על ריכוז קרוואנים לטובת הקמה מהירה של מחנות מעצר. אם אכן תיבחר הדרך הזו לכליאת מסות של מתיישבי גוש קטיף ותומכיהם, הרי שצחוקו המר של שר ההיסטוריה יתגלגל למרחוק. כאשר כיהן כשר הבינוי והשיכון, נודע שרון כאבי שיטת ההתיישבות בקרוואנים ברחבי יש"ע. הפעם הוא עומד לעשות בהם שימוש דווקא כדי להיפרד מתושביהם המסורתיים. התמונה של מחנה קרוואנים מסורגים שמקים ראש הממשלה לכליאתם של שותפיו-לשעבר, עשויה לספר לדורות הבאים את סיפור תהפוכות שרון בפרט והציונות בכלל.
סביב שולחנו של שרון, בתוך עשן הסיגריות הסמיך, סביר להניח שהיה גם מי שאמר כי עדיף להוציא לפועל את הרעיון הטעון של הקמת מחנות מעצר סמוך ככל האפשר לשעת ה'ש', לרגע הפעולה. ותיקי החבורה אולי אפילו תרמו מניסיונם את התובנה כי מחנה מעצר קולקטיבי שכזה רק מלכד את השורות ומחזק את רוח הצד המתגונן. כך במחנות הכליאה של הבריטים בעתלית או באריתראה, וכך גם כשמדובר בכליאה בעוון אחיזה נואשת בבית או לאומיות ערה מדי.
לא מן הנמנע שההדלפות אודות כוונה להקים מחנות מעצר שכאלו, הן נשק בלוחמה הפסיכולוגית כנגד המחנה הלאומי. לא צריך להיות מומחה לתקשורת כדי לזהות את עקבותיה הגסים של לשכת שרון בידיעות המשוחררות לאוויר בתקופה האחרונה בשיטתיות. הדבר נכון לגבי 'ההתראות החמות' לרצח ראש הממשלה או לחבלה במסגדי הר הבית, וכן לגבי הפיכת נושא הסרבנות לסוגיית-על, המסתירה בצלה כל דיון בנושא פינוי יישובים יהודיים. לא מן הנמנע שבמעגלים סביב שרון התלבטו האם הקמת מחנות מעצר מרתיעים תשרת את מטרותיו של ראש הממשלה, או שמא תהא זו חבית בנזין שקשה יהיה לשלוט על גובה להבותיה לכשתובער – ולבסוף החליטו לשחרר בלון ניסוי. הבעיה היא שבימים סוערים אלה, הגבולות בין בלוני ניסוי תקשורתיים לבין יישום הדברים בפועל, מטושטשים ונזילים. נראה כי הרעיון אכן נמצא על השולחן בלשכת שרון, ושאלת היישום ממתינה אולי לרגע שבו השטח יהיה כשיר.

"עוד מעט תגידו מחנות השמדה"
ח"כ צבי הנדל מ'האיחוד הלאומי' נושא בימים אלה שני כובעים - של ח"כ מהימין ושל מי שמחנות המעצר מיועדים גם בעבורו, כתושב גוש קטיף העלול להתקומם אם וכאשר ינסו להחריב את ביתו. "אחרי שהתברר לראש הממשלה שאין לו מנדט למהלך של פינוי יישובים, הוא נאלץ להציג את המתיישבים כעוזבים מרצונם או לחילופין להבאיש את ריחם", אומר הנדל. "שרון מציע פיצויים כדי לסכסך, מפרסם תוכניות להקמת מחנות מעצר - וכל זה במסגרת קמפיין יסודי, שנועד להוציא את המתיישבים מדעתם".

ח"כ יוסי שריד: "כלפי אנשים שיתנגדו לפינוי יהיה צורך לנקוט באמצעים, ואם הם לא יירגעו - אני מניח שיצטרכו לקחת אותם לאיזשהו מקום. כשאומרים 'מחנות' ברורה הקונוטציה שהימין רוצה להעלות, אז בוא נאמר שיקחו אותם לתחנת המשטרה הקרובה"
אתה מתייחס לאיום מחנות המעצר כפיקטיבי או כאמיתי?
"אצל שרון הכל יכול לקרות. גם בנושא של מלחמת אחים - מצדנו כמובן זה לא יקרה, אבל מבחינת שרון, גם מלחמת אחים יזומה היא תסריט אפשרי. לא אופתע אם הוא ישלח יחידות של חיילים לא-יהודים, שיילחמו בנו באופן ממשי. צריך לזכור ששרון נמצא במצוקה גדולה - הוא לא מצליח לשלוט בליכוד, יש עליו תיקים כבדים בפרקליטות, והוא משול לחיה פצועה ומסוכנת".
ח"כ אביגדור ליברמן עדין פחות בהתייחסותו לאפשרות של מחנות מעצר המוניים: "עצם הרעיון נשמע מזעזע. אני מאוד מקווה שזה לא יתפתח מעבר לדיבורי סרק של אנשים שאינם יציבים בנפשם, ולא יהפוך לתוכנית אופרטיבית".
השר נתן שרנסקי יודע פרק או שניים בהלכות מחנות מעצר, אך כשר בממשלה הוא מטיל מגבלות על אופן התבטאותו. "הסעיפים שאישרה הממשלה בדבר איסור להתכנסות של שלושה אנשים, מזכירים לי חוקים ברוסיה. הכל נועד להתגבר על התנגדות המונית ומוסיף דלק למדורה במקום למנוע התנגשות".
גם מחנות מעצר יעוררו בך זיכרונות מברית-המועצות הדיקטטורית?
"קל להיסחף להשוואות לרוסיה, אבל זה לא טוב כעת. לא הייתי משווה".
הקמת מחנות מעצר תיראה בעיניך לגיטימית?
"אם הממשלה מחליטה על פעולות כאלו, זה לגיטימי. אבל לא נכון לקבל כעת החלטות שמעוררות מחלוקת, במקום לעסוק בהידברות ובריכוך ההתנגדות".
צחי הנגבי, עד לא מכבר השר לביטחון הפנים, היה ממובילי המאבק בעת פינוי ימית. מאז הספיק להכיר מזוויות אחרות את מערכת אכיפת החוק. כיום כבר קשה לזהות אצל הנגבי את להט ההתנגדות שאפיין אותו לפני כעשרים שנה בחולות סיני. את רעיון מחנות המעצר הוא מגדיר במושגים דוגמת "אווילי" ו"מקצין את האווירה". בסיבוב הנוכחי נראה כי כבר אין בכוונתו ללכלך את העניבה תוך כדי התבצרות באנדרטה.
בשמאל, הנחשב כאמון על שמירת זכויות האדם, חיפשנו לשווא הרמת גבה לנוכח התוכניות למעצרים נרחבים. לח"כ יוסי שריד אין בעיה מיוחדת עם מחנות המעצר, אם רק נעדן את הסמנטיקה המציקה: "כלפי אנשים שיתנגדו לפינוי יהיה צורך לנקוט באמצעים, ואם הם לא יירגעו - אני מניח שיצטרכו לקחת אותם לאיזשהו מקום. אני לא יודע אם מדובר במחנות מעצר. כשאומרים 'מחנות' ברורה הקונוטציה שהימין רוצה להעלות, אז בוא נאמר שיקחו אותם לתחנת המשטרה הקרובה, וזה נראה לי לגיטימי".
גם אם יקראו לזה 'בית הבראה', עדיין התמונות של מחנות עצורים עלולות להיות קשות.
"אם לא תהיה אלימות מצד מתנגדי הפינוי, לא יהיו תמונות כאלה".
השר טומי לפיד, שמרבה להפגין רגישות גבוהה בכל נושא המתקשר לשואה שאותה חווה על בשרו, מגיב בביטול. "אין כוונה להקים מחנות מעצר, ואל תעשו מזה אגדות, עוד מעט תגידו מחנות השמדה", אומר שר המשפטים. "זה עניין טכני של צורך במקום לשים עצורים רבים באופן זמני, עד שיועברו לאן שיועברו".

כך מפילים דיקטטורה
בימין דווקא יש מי ששמח לשמוע על האפשרות של מחנות מעצר, וכבר אורז בהתרגשות מברשת שיניים. על דגלו של אליקים העצני, למשל, חרותה כבר שנים רבות הקריאה לפעילי הימין לגדוש את בתי הסוהר. "אני מאוד שבע רצון מההתפתחות הזאת. אני שמח, כי הדבר הכי גרוע הוא דיקטטורה שמתחפשת לדמוקרטיה. חשוב שכל המחליא והמגונה בדיקטטורה של שרון יהיה גלוי וידוע. צר לי לצטט את לנין, אבל הוא אמר אמירה הקולעת למצבנו – 'טוב מאוד שרע מאוד'.
"כבר שנים אני מחפש את היהודים שימלאו את מחנות המעצר האלו. יהודי פטריוט צריך להיכנס אליהם, לגלות ולו חלק ממסירות הנפש שמגלים הפלשתינים לאדמה. הדבר צריך להיעשות מתוך מרי אזרחי לא אלים, שכן אלימות תביא אותנו לתהום. סיפר לי אדם חרדי שלפני שהוא וחבריו הלכו להפגנות נגד חילולי קברים, הם הבטיחו זה לזה שמההפגנה הם לא חוזרים הביתה אלא למעצר. כשלמרבה הצער לא עצרו אותם, הם התייצבו ליד הניידת וביקשו להיעצר. בשיטה הזאת השיגו השחורים בארה"ב את שוויון הזכויות, ככה הופל מילושביץ בסרביה, ככה כוננה דמוקרטיה בצ'כוסלובקיה ובפורטוגל, וכך נפלה חומת ברלין – כאשר העם והצבא לא צייתו, אך לא נקטו באלימות".
כיצד הרעיון של בתי מעצר גדושים גורם לך אושר?
"אם יהיו חמשת אלפים עצורים על נושא ארץ ישראל, הממשלה תיפול. הרי הם קוראים להכניס את הרב שפירא לכלא בשל הקריאה לסירוב פקודה, ואחריו ייכנסו עוד שישים רבנים שחתמו איתו, אחריהם עוד מאות, ויש דברים שדעת הקהל לא תוכל לסבול. בזה שלטון לא יכול לעמוד. מערכת המשפט יכולה להיסתם בקלות - כשמאה אנשים נעצרים ביום אחד, אין מי שיטפל בהם, אין שופטים, אין תובעים מהפרקליטות, אין מקום לשים אותם, אין כלום. אם זה יקרה עם אלפים - זהו סוף השלטון.
"כששרון לא רק יתנהג כרודן אלא גם ייראה כרודן, שלטונו יתערער. מחנות המעצר הללו הם מה שייחרת בהיסטוריה - שאנשים לא סתם התפנו אלא נכלאו במאבק על ביתם וארצם. אני קורא להפרת חוק המונית, מבלי לפגוע, ואם המפנים ילכלכו את הידיים ויגרמו לפציעות, עוד יותר טוב, זה יקרב את קצם".
בניסיון למצוא תקדימים למחנות מעצר המוניים שהקימו יהודים ליהודים אחרים פנינו אל ההיסטוריון הצבאי שלמה נקדימון. נקדימון פסק חד-משמעית שדבר כזה לא אירע בהיסטוריה של עמנו. נראה כי אם יקים שרון מחנות מעצר ליהודים, הוא אכן יצליח להיכנס לדפי ההיסטוריה, גם אם לא בהקשרים להם הוא מייחל.שלח לחבר

שלח כתבה לחבר

הערות:

שלח ל - e-mail:

שם השולח:

e-mail השולח:

הוספת תגובה

כותרת:

שם:

אימייל

מגורים:

שים לב!

מערכת Yeshanews שומרת לעצמה את הזכות שלא לפרסם תגובות שאינן ראויות לפרסום.

אין תגובות לכתבה
 

פרסומת