חדשות

בוטל צו ההרחקה נגד הרב דרעי

ו טבת התשס"ז 27/12/2006 11:22

בית המשפט ביטל את הצו האוסר על הרב דרעי מב"ש להתקרב ולבוא במגע עם סופר מיסיונר. יד לאחים: "התברר כי האיש בדה את הדברים מלבו ובית המשפט אף גזר על המתלונן את הוצאות המשפט".

: הרה"ג יהודה דרעי שליט"א רבה הראשי של באר שבע

רבה הראשי של באר שבע וראש אבות בתי הדין בה, הגאון רבי יהודה דרעי, פתח את המכתב הרשום שציפה לו בביתו, והתקשה להאמין. שלא בנוכחותו ובמעמד צד אחד, הוציא נגדו בית משפט מחוזי צו הרחקה, כאילו הוא לא היה רב חשוב ומוכר בישראל. כשקרא שוב ושוב במי מדובר ובקרבת מי אוסר עליו בית המשפט להיות, גברה תדהמתו של הרב שבעתיים.

השם אליעזר מלאכי מבאר שבע מוכר היטב לגר"י דרעי אם-כי הפעם האחרונה בה פגש בו הייתה לפני קרוב לשנתיים. הרב היה משוכנע כי האיש עזב את העיר. באביב של שנת תשס"ה, חשפו פעילי האגף למאבק במיסיון של ארגון הפעילים יד לאחים פרשה תקדימית ומביכה. אליעזר מלאכי, סופר סת"ם, בעל חזות חרדית מובהקת המקפיד להופיע בבית הכנסת מדי יום ביומו, אינו אלא מיסיונר פעיל הנמנה עם 'היהודים המשיחיים'.

לאגף למאבק במיסיון של 'יד לאחים' הגיעו אז מנשרים מיסיונריים הנושאים את הכותרת: "הצילו נפשותיכם מחבלי משיח" וקוראים לכל יהודי באשר הוא להאמין בדמותו של אותו האיש. המנשרים כללו ציטוטים מעוותים מספרי הנביאים המוכיחים, כביכול, כי עם ישראל מצפה להתגלות אותו האיש רח"ל. בירור מעמיק שנעשה ב'יד לאחים' קשר בין המנשרים לבין הסופר מבאר-שבע.

צוות מיוחד של אנשי המעקב באגף למאבק במיסיון של 'יד לאחים' פקד את ביתו של מלאכי בבאר שבע. הצוות הציג עצמו כמי שבא להתעניין בהזמנת עבודת סת"ם. לנגד עיני הצוות נראה ספר 'הברית החדשה' המונח במרכזו של שולחן העבודה עליו כותב מלאכי את מזוזותיו. בשלב מסוים, תוך כדי השיחה עמו, חשדה אשתו של מלאכי כי הצוות מצויד במצלמה נסתרת והיא החלה להשמיע קולות צווחה היסטריים וסילקה את הצוות מהבית.

בשלב זה פנו אנשי יד לאחים אל הגר"י דרעי, הניצב בעוז, מאז שבתו על כס רבה הראשי של באר שבע, בראש פעילות המחאה נגד המיסיון, בכל הדרכים הלגיטימיות העומדות לרשותו. הבקשה הייתה כי הרב יפרסם איסור לרכוש מהסופר המתחזה תפילין ומזוזות ויורה לאלו שכבר הספיקו לעשות זאת לשרוף את מעשי ידיו, כדין 'ספר תורה שכתבו מין'. הגר"י דרעי ביקש תחילה לפגוש את האיש פנים אל פנים.

"עם התייצבותו בלשכתי", משחזר השבוע הגר"י דרעי את הדברים, "ביקשתי ממנו להשיב לי על שתי שאלות: האם אתה מאמין באותו האיש והאם אתה כותב ספרי תורה, תפילין ומזוזות. הלה השיב לי: כי הוא מאמין בהחלט באותו האיש. ובתוך כך החל לשלוף לי ציטטות ומובאות התומכות כביכול באמונתו המפוקפקת. בלמתי אותו ואמרתי שאיני מוכן לשמוע דברי כפירה וביקשתי שישיב לאלתר על שאלתי השנייה. האיש אישר כי הוא כותב תפילין ומזוזות וכי במרוצת השנים מכר רבים כאלו לאנשים רבים. הבהרתי לו חד משמעית כי כבר לקראת השבת הקרובה אני עומד לפרסם איסור ברור לרכוש ממנו תפילין ומזוזות ולקרוא למי שכבר הספיק לעשות זאת לשורפם או להגישם לרבנות. מאז לא שמעתי על האיש ולא פגשתיו. הייתי בטוח שהוא נעלם מהעיר לאחר שקלונו נחשף".

כאמור, לפני כשבועיים, נדהם הגר"י דרעי לקבל לביתו 'צו הרחקה' מבית-משפט האוסר עליו להתקרב אל האיש ולבוא עמו במגע. לרב התברר כי הסופר המיסיונר, שראשי 'היהודים המשיחיים' עומדים מאחוריו, החליטו לטפול עליו עלילת שווא לפיה שלח תלמידי ישיבה להכותו נפש. האיש טען בבית המשפט כי "הבחורים התייצבו בביתי, החלו להכותני, ותוך כדי כך יצרו קשר עם הרב דרעי שהורה להם להמשיך להכות אותי ללא רחם".

עם היוודע דבר הצו שיצא על-ידי בית המשפט בבאר שבע, סערו הרוחות בקרב הקהילה התורנית בעיר. האם בית המשפט היה מעז להוציא צו כזה, במעמד צד אחד, אילו מדובר היה בנשיא בית המשפט המחוזי, שהרב, כראש אבות בתי הדין בעיר מקביל לו במעמדו?! שאלו רבים בזעם ובתחושת עלבון קשה. הגר"י דרעי עתר מיידית לבית המשפט בדרישה נחרצת להסרת הצו המקומם שנכתב ונחתם במעמד צד אחד.

הדיונים בבית המשפט התנהלו בעצלתיים משום שבכל פעם שנדרש הדיון, טען המיסיונר המפוקפק כי אינו בקי בשפה העברית ובית המשפט נדרש לגייס מתורגמן הבקי בשפה הפולנית. בעיצומם של ימי חג החנוכה – החג בו ניצח יהודה המכבי את היוונים והמתיוונים – התקיים הדיון שאליו הופיעו, בצורה בולטת ומופגנת, כל ראשי 'היהודים המשיחיים'. בית המשפט עמד מיידית על הסתירות המהותיות בדברי הסופר המיסיונר ונוכח על נקלה כי שקר בפיו. השופט יגאל טהר-לב פסק לאלתר כי הוא מבטל את צו ההרחקה הקודם שניתן וכי הוא מחייב את המיסיונר בהוצאות משפט בסך 1,500 ש"ח.

בשיחה נרגשת לאחר פרסום החלטת בית המשפט, אומר השבוע הגר"י דרעי: "המיסיונרים העלילו עליי עלילת דם מרושעת, לנוכח פעילותי האקטיבית, במסגרת כל הכלים החוקיים והלגיטימיים העומדים לרשותי, כנגד מעשיהם בעיר. יש לנו כאן מאבק עיקש, מתמשך ובלתי מתפשר כנגד מעשים מיסיונריים. תוך כדי שיתוף פעולה הדוק ומבורך עם אנשי ארגון הפעילים יד לאחים, הוקם פה מערך מתנדבים מיוחד שמסכל, בדרכים לגיטימיות, כל פעילות מיסיונרית ומשתדל לגדוע אותה בעודה באיבה. זה היה מעשה הנקמה בו בחרו המיסיונרים. ברור שהמעשה הזה אינו יכול להיות מבודד והוא חייב לשמש מנוף להמשך המאבק ופעילות ההסברה לנוכח מעשיהם המקוממים והבלתי נסבלים".

יו"ר יד לאחים, הרה"ג רבי שלום דב ליפשיץ, אמר השבוע: "הפרשה המקוממת והאבסורדית חייבת להדליק נורה אדומה. עינינו הרואות כי המיסיונרים אינם בוחלים בשום אמצעי העומד לרשותם. תחילה הם משגרים אל החזית יהודי הנראה מקפיד על קלה כבחמורה שפועל בקרב הציבור כסופר סת"ם פופולארי. משחזותו האמיתית נחשפת, הם אינם מהססים לטפול עלילת שווא מרושעת, מהדיוטא התחתונה ביותר, כנגד רב עיר ואם בישראל. הגיע הזמן שהציבור ייצא מאדישותו ויקיא מתוכו את המיסיון על גרורותיו", סיכם הגרש"ב ליפשיץ את דבריו הכואבים.


שלח לחבר

שלח כתבה לחבר

הערות:

שלח ל - e-mail:

שם השולח:

e-mail השולח:

הוספת תגובה

כותרת:

שם:

אימייל

מגורים:

שים לב!

מערכת Yeshanews שומרת לעצמה את הזכות שלא לפרסם תגובות שאינן ראויות לפרסום.

התפרסמו 2 תגובות:

2. מה לישע -ניוז בענייני באר-שבע ?
דרומי ,דרומה לבאר-שבע [27.12.06,18:35] תגובתך ל - דרומי
1. כיצד בית המשפט מקבל תירוץ שסופר סת"ם אינו מבין עברית ל"ת
משפטן ,מרכז הארץ [27.12.06,15:29] תגובתך ל - משפטן
 

פרסומת