דעות

מי באמת אשם?

דוד וילדר כ"ד טבת התשס"ז 14/01/2007 23:58

במשך הימים האחרונים, התקשורת הישראלית ובלוגים סביב העולם לעסו, הקיאו, ולעסו שוב סרט וידאו קצר שצולם בחברון לפני כמה חודשים. בסרט נראית תושבת חברון, יפעת אלקובי כאשר היא צועקת ומקללת משפחה ערבית, שכניה מעבר לכביש. משפחת אבו-עיסה.

כמובן, עבור התקשורת הישראלית, סרט כזה מהווה מטעמים שמנים במיוחד. תמונות חיות של 'מפלצות חברון' – מפלצות יהודיות, כמובן.
כנראה שכל אלו שרוקדים משמחה בעיקבות 'סרט יפעת', שכחו, אף-פעם לא ידעו, או החליטו להתעלם ממספר עובדות חשובות:

1. שכ' תל רומידה, (מוכר גם כ-אדמות ישי או תל חברון) נמצאת מעל גבעה גבוהה, מול גבעת חארת א- שיח. לפני כ- 10 שנים, כחלק מ'הסכם חברון' הזכור לשמצה, גבעת חארת א-שייח הופקרה ע"י מדינת ישראל לידי מחבלי עראפת. כל כוחות הבטחון הישראליים שהיו במקום, עזבו.
עם תחילת מלחמת אוסלו, בערב ראש השנה בשנת 2000, הותקפה תל רומידה בירי מסיבי מחארת א-שייח. מחבלים ירו על השכונה שנתיים. כל בתי השכונה נפגעו מירי הערבים וכדורים רבים נכנסו לבתי היהודים פנימה. הבתים, בעצם קרוונים, עשויים מדבק ונייר עבה, וכולם מחוררים. יום ששי אחד, כשהבת הבכורה של משפחת אלקובי שיחקה בחוץ, מחבל בגבעת חארת א-שייח כיוון את נשקו אליה וירה. הכדור פיספס את ראשה של ציפורה אלקובי בסנטמרים ספורים.

2. לפני כשמונה שנים מחבל ערבי הסתנן לתוך שכ' תל רומידה בסביבות השעה 23:00 . הוא הצליח להכנס לבית משפחת רענן דרך חלון אחורי ודקר למוות את הרב שלמה רענן, בן 63, לבוש בפיג'מה. המחבל לא היה יכול לבצע פיגוע כזה ללא מידע מוקדם. המידע נאסף מתושבי השכונה הערבים, כמובן!

3. לפני כשנה וחצי, לאחר גירושם של כ-10,000 יהודים מבתיהם בגוש קטיף וצפון השומרון, התארגנו קבוצות של קיצונים ערביים, שבראשם ISM – אירגון ערבי-פלשתינאי שממומן ע"י האיחוד הארופי ובהשתתפות אירגונים אחרים כמו 'אנארכיסטים נגד החומה,' CPT – (Christian Peacekeeping Team) המקביל הבריטי של אותו אירגון - Ecumenical Escorters, ובתמיכה עקיפה של TIPH – ( .(Temporary International Presence in Hebron כל אלו, בעצה אחת, החליטו להתמקד על שכונת תל רומידה בחברון, במטרה לגרום לכמה שיותר בלגן ולהאשים את 'היהודים המפצתיים.'

מובן מאליו שהמטרה מקדשת את האמצעים: משתתפי הקבוצות הורו לפעול באופן פיסי נגד כוחות הבטחון הישראליים: "הפרוייקט יהיה פעיל, לא כמו אירגונים אחרים שרק מעידים או נמצאים במקום...ונפעל בתוקף למען פלשתינאים מתל רומידה- ונתערב פיסית כאשר חיילים או מתנחלים תוקפים פלשתינאים."
"The project will be activist-oriented. Unlike other organizations, the project work will not be witness” or “presence” oriented… Assertively advocate for Palestinians of Tel Rumeida-Physically intervene when soldiers or settlers attack Palestinians." [http://www.telrumeidaproject.org/Proposal.html])

הפעילים האלו, כולם זרים, מסיתים בגלוי נגד כוחות הבטחון הישראליים ואזרחים. פעולותיהם אינן אלא פרובוקציות מכוונות, בנסיון למשוך מבוגרים, נוער וילדים לתוך מצבים אלימים, שהם מסריטים באופן מאד סלקטיבי, לשימוש בתקשורת ואינטרנט. כמובן, סרטים אלו עוברים עיבוד ועריכה מקצועית, ע"מ להוציא מהם קטעים לא רצויים מבחינתם. כך היה גם עם "ודיאו אלקובי:" רק אפשר לדמיין מה הביא את יפעת אלקובי לצעוק.

4. סיפור קצר ואמיתי בקשר לחמולת אבו-עיסה, המשפחה בסרט. (אגב, משפחה זו נהפכה ע"י ISM למשפחת התקשורת של השכונה): לפני מספר שנים היה לאחת מהמשפחות היהודיות בשכונה כסא שבור. השכן מעבר לכביש, מר אבו-עיסה, הינו נגר ובאופן טבעי ביותר, הם הביאו את הכסא אליו לתיקון. לאחר גמר העבודה, כאשר הם ביקשו לדעת מה עלות התיקון הוא אמר להם שהוא אינו לוקח כסף משכנים. התחילה תקופה שנראתה כימות המשיח: ילדים משתי המשפחות, יהודים וערבים, החלו לשחק ביחד.
יום אחד, כפי שקורה לילדים בכל מקום, הילדים רבו. זה הלך הביתה בוכה, וזה דומע. זמן קצר אח"כ מישהו דפק בדלת של המשפחה היהודית: עמד בכניסה אחד מחמולת אבו-עיסה וצעק דקות ארוכות. (ראית את זה באינטרנט?) לאחר שעזב, חייל במקום שאל את בעלת הבית האם היא רוצה להגיש תלונה נגד האיש הצועק. היא הגיבה שהיא אינה מבינה ערבית ואין לה מושג מה הוא אמר. החייל אמר שהוא כן מבין ערבית: האיש אמר שהוא מתכוון לחזור עם סכין ןלהרוג את כולם. מובן שהילדים הפסיקו לשחק ביחד.

5. לקראת סיום, חשוב להשתדל לשמור על פרופוציות. למשל, לפני מספר ימים קראתי בחדשות האינטרנט הישראליות על אדם שרצח אדם אחר בגלל ויכוח סביב שני כלבים. כלב אחד הפריע לכלב אחר בבית קפה בחיפה וכתוצאה, גבר נדקר בליבו ונהרג. הרוצח הורשע ונדון ל-18 שנות מאסר, אבל בגלל חומרת העונש הוא עירער. בית דין הגבוה ל'צדק' קיבל את העירור והוריד את העונש ל-15 שנים בכלא. אני מהמר שהוא ייצא לאחר עשר שנים.
האם ידעת על סיפור זה? כמה זמן הוא הופיע בכותרות? איזה אירוע יותר חשוב ומשמעותי: אישה יהודיה צועקת על ערביה או רוצח שהרג בגלל כלב וקיבל הפחתת עונש?

6. ולבסוף, מה באמת קרה? מה רואים בסרט? אישה צועקת על אישה אחרת. עכשו, אני שואל אותך, מתי פעם אחרונה צעקת על מישהו? חבר לעבודה, ילד, בן או בת הזוג? עם יד על הלב. האם פעם רבת עם שכן ואיבדת שליטה? האם זה עשה כותרות בין-לאומיות? האם זה הגיע לחדשות קול ישראל? בשבוע שעבר הכותרת בחדשות קול ישראל היתה: "אם יפעת אלקובי לא תופיע במשטרת חברון לחקירה, יוצא נגדה צו מעצר." זה חומר לכותרת בחדשות? או לתגובת ראש הממשלה, בכבודו ובעצמו? רק משום שמדובר ביהודיה וערביה בחברון! הרי יפעת לא נכנסה לתוך הבית עם נשק וירתה במישהו. היא לא נכנסה והפכה את הבית. היא צעקה על אישה ערביה. יתכן ולשונה לא היתה כל כך עדינה, אבל אני שמעתי סגנון גרוע יותר בחיי. וידוי עצמי: גם אני לפעמים יצאתי מכלי וצעקתי מילים לא יפות. אני אכן מכיר כמה צדיקים שאף-פעם לא השתמשו בכאלה מילים, אבל לא הרבה.

שוב, ההבדל הוא יהודים וערבים בחברון, הסתה, פרובוקציות, ומצלמת ודיאו בזוית נכונה. וכמובן: מטרה להראות את יהודי חברון כמפלצתיים, תת-אנושיים.

בסופו של דבר, זה כל הסיפור. אז מי באמת אשם? מי גורם מספר אחד בכל הבלגן הזה בחברון?


קישורים נוספים:

 • מצגת העיר חברון
 • שלח לחבר

  שלח כתבה לחבר

  הערות:

  שלח ל - e-mail:

  שם השולח:

  e-mail השולח:

  הוספת תגובה

  כותרת:

  שם:

  אימייל

  מגורים:

  שים לב!

  מערכת Yeshanews שומרת לעצמה את הזכות שלא לפרסם תגובות שאינן ראויות לפרסום.

  התפרסמו 19 תגובות:

  החלף סדר תגובות
  19. יש מספיק יהודים מתנחלים לרחם עליהם
  Avi Ecuador [17.01.07,22:21] תגובתך ל - Avi Ecuador
  18. רון מ 9
  Avi Ecuador [17.01.07,17:35] תגובתך ל - Avi Ecuador
  17. תודה תפארת
  Avi Ecuador [17.01.07,13:40] תגובתך ל - Avi Ecuador
  16. לאבי (10)
  תפארת [17.01.07,11:18] תגובתך ל - תפארת
  15. לדוד וילדר, לא חבל על הדיו? אתה מאמין באמת, ששונאי ישראל
  חנה אייזנמן ,ירושלים [17.01.07,09:39] תגובתך ל - חנה אייזנמן
  14. עירד: גזענות?? אוי זה נורא, אני לא מכירה דברים כאלו
  קרנף [17.01.07,08:52] תגובתך ל - קרנף
  13. רון 9, איכשהו נראה לי שאתה ממש מבין בפסולת אנושית
  קרנפ [17.01.07,08:46] תגובתך ל - קרנפ
  12. קרנפ 8 הבהרה
  Avi Ecuador [16.01.07,19:17] תגובתך ל - Avi Ecuador
  11. נו, באמת
  עירד ,תל אביב [16.01.07,16:54] תגובתך ל - עירד
  10. התגובה ב 6 היא של מתחזה ל"ת
  Avi Ecuador [16.01.07,14:20] תגובתך ל - Avi Ecuador
  9. יפעת אלקובי
  רון [16.01.07,11:23] תגובתך ל - רון
  8. אבי אקוודור היקר: אנחנו לא דור של רשעים!
  קרנפ [16.01.07,10:57] תגובתך ל - קרנפ
  7. וככה האמת צריכה להתפרסם!
  שמואל ,נהריה [16.01.07,08:36] תגובתך ל - שמואל
  6. תפארת את קרובה של אלקובי?
  Avi Ecuador [16.01.07,01:14] תגובתך ל - Avi Ecuador
  5. תגובה שיכולה לעניין אותכם
  Avi Ecuador [15.01.07,19:10] תגובתך ל - Avi Ecuador
  4. אני לא אשכח פרומו שגיא מרוז פרסם
  קרנפ [15.01.07,12:45] תגובתך ל - קרנפ
  3. ראיתם איזה יפה אהוד נראה אחרי הניתוח?
  קרן [15.01.07,12:38] תגובתך ל - קרן
  2. אפרת רגב מיואשת ? לא יודעת מה לעשות??
  תפארת ,קרית ארבע היא חברון [15.01.07,10:08] תגובתך ל - תפארת
  1. אני מיואשת מהחיים
  אפרת רגב [15.01.07,05:05] תגובתך ל - אפרת רגב
   

  פרסומת